Warto przeczytać

Niezwykła historia Forda Model T

27 sierpnia 1908 roku bramy fabryki Piquette Plant w Detroit opuścił pierwszy egzemplarz Forda Model T. Datę tę uznaje się za początek masowej motoryzacji.

Historia prawa jazdy w Polsce

Pierwsze wzmianki o przepisach poruszania się po drogach w Polsce pojawiły się w 1826 roku. W 1908 wprowadzono pierwsze znaki drogowe, było ich pięć.

237 lat historii motoryzacji

Data publikacji: Niedziela, 27 styczeń 2013

237 lat temu Francuz Mikołaj Józef Cugnot skonstruował pierwszy pojazd o napędzie parowym. Z perspektywy lat ta maszyna pod względem konstrukcyjnym była bardzo prymitywna, jednakże był to pierwszy pojazd, który bez wątpliwości poruszał się samodzielnie z prędkością 4km/h. Nie miał jeszcze własnego paleniska i aby nagrzać parę trzeba było pod kotłem rozpalać na ziemi ognisko. Mimo, że wynalazek Cugnot’a był napędzany para, co dzisiaj kojarzy się nam z parowozami poruszającymi się po szynach, musimy pamiętać, że początkowo samochód i parowóz miały wspólną historię. Konstrukcyjnie niemal identyczne, różniły się tym, że ten, który miał później przeistoczyć się w parowóz poruszał się po szynach, natomiast ich brak wskazywał na związek z dzisiejszymi samochodami. Ale to nie pojazd skonstruowany przez tego ambitnego Francuza w roku 1769 był alfą dla motoryzacji.

Pierwszy pojazd żaglowy.Dla każdego samochodu oprócz środku napędu podstawą są koła. I właśnie, dlatego pierwszą datą w naszym kalendarzyku miłośnika motoryzacji powinna być 4000p.n.e. bo właśnie około tego roku w Europie zostało wynalezione koło. Kolejnym wydarzeniem, którego nie powinniśmy pominąć jest pomysł, który pojawił się w połowie XV wieku. Był to pierwszy projekt cztero kołowego wozu napędzanego siłą ludzkich mięśni. Kolejną ważną datą jest rok 1600, w którym niderlandzki matematyk Simon Stevin skonstruował żaglowiec na kołach. Pojazd ten mimo całkiem pozytywnych wyników (podobno udało mu się pokonać trasę 67km z przeciętną prędkością ok. 33km/h) nadal był uzależniony od siły ludzkich mięśni i wiatru. Powstała konieczność stworzenia źródła niezależnego od tych czynników. Najstarszym z nich był silnik parowy, którego pierwszy pracujący projekt powstał w 1705 roku.

Kolejnym ważnym wydarzeniem, a może nawet przełomowym była konstrukcja pojazdu parowego M. J. Cugnot’a w 1769 roku, o której wspomniałem wcześniej. Ze względu na duży ciężar silników parowych, prawie wszystkie konstrukcje z tego okresu to parowe dyliżanse - prototypy dzisiejszych autobusów. Pierwsza linia takich” autobusów” powstała w roku 1831 w Anglii. Napędzane parą pojazdy jeździły pomiędzy Londynem a Statford. Mimo obiecującego początku pojazdy parowe okazały jednak się porażką. Zaczęto poszukiwać innych rozwiązań mechanicznych. W 1835 roku Amerykanin Thomas Davenoprt zbudował pierwszy samochód napędzany silnikiem elektrycznym, czerpiącym prąd z elektrycznej baterii- pojazdy takie nazwano w przyszłości automobilami. W końcu XIX wieku pojazdy te osiągnęły zawrotne na owe czasy prędkości przekraczające 100 km/h, a jeszcze w początkach XX wieku używane były w miastach jako taksówki. Ale także te pojazdy ze względu na małą wytrzymałość nie zdobyły wielu zwolenników.

Pierwszy na świecie model pojazdu mechanicznego z napędem parowym.Kolejnym ważnym wydarzeniem dla motoryzacji okazał się rok 1875, kiedy to w Wiedniu Niemiec S. Marcus zbudował pierwszy wóz napędzany silnikiem spalinowym. Pojazd ten miał wszystkie podstawowe zespoły konstrukcyjne samochodu, mimo umieszczenia silnika na zwykłym wozie o drewnianych kołach z obręczami stalowymi, i obecnie uznawany jest za prototyp samochodu. Pojazd Marcusa miał jednocylindrowy silnik o mocy 0,75 KM przy 500 obr/min i poruszał się z prędkością około 6 km/h. Konstrukcja Marcusa ważyła 756 kilogramów i była na tyle solidna, że jeszcze w 1950 roku udało się ją uruchomić. Niestety, miejscowa policja zabroniła Mercusowi publicznego korzystania z wynalazku ze względu na dokuczliwy odór spalin. Mimo, że może się zdawać, że to właśnie Mactus był ojcem silnika spalinowego tak nie jest. To właśnie Niemiec Gottlieb Damiler, a nie Marcus w 1883 roku skonstruował pierwszy szybkobieżny silnik spalinowy, a już 3 lata później zamontował go na samochodzie. Jego pojazd był wyposażony w silnik benzynowy nie na trójkołowym, lecz na czterokołowym podwoziu. Skrętna była cała przednia oś. Jego pojazd przypominał bryczkę, od której odczepiono konia. Taki kształt miał być pomocny w razie awarii samochodu (łatwo było doczepić do niego zwierzę pociągowe).

Po kolejnych zmianach silnik Daimlera miał moc 3,75 konia mechanicznego, co umożliwiało rozpędzenie samochodu do szybkości 32 km/h. W roku 1886 światu ukazuje się samochód skonstruowany przez rodaka Damilera, Carla Benza o podobnej konstrukcji silnika, jaką posiadał samochód Gottlieba. Benz w 1885 roku przeprowadził pierwsze próby z trójkołowym pojazdem napędzanym czterosuwowym silnikiem benzynowym o mocy 0,55 kW, z elektrycznym układem zapłonowym wysokiego napięcia. Napęd przenoszony był na dwa tylne koła łańcuchem, a przednie służyło do sterowania. Duże, leżące poziomo koło zamachowe zapewniało równą pracę jednocylindrowego silnika. Hamulcami były klocki, w razie potrzeby dociskane do obręczy szprychowych kół. Pojazd ważył 260 kilogramów i już podczas pierwszej próby poza podwórkiem Benza bezawaryjnie przejechał 24 kilometry. Konstruktor opatentował go w 1886 roku. W roku 1890 po wielu próbach ze swoimi pojazdami obaj wynalazcy zakładają fabryki.

237 lat historii motoryzacji - część II »

Nieznany

Autor tego artykułu jest nieznany lub nie wyraził zgody na publikacje jego danych. Bardzo możliwe, że artykuł pochodzi z internetu i nie było możliwe ustalenie jego autora. Jeśli jesteś autorem tego tekstu skontaktuj się z wydawcą serwisu przez formularz kontaktowy. Wydawca serwisu bedzie rozpatrywał tylko zgłoszenia osób potrafiących udowodnić, że są autorami tekstu.

Przeczytaj także:

Dodaj nowy komentarz

blog comments powered by Disqus