Warto przeczytać

Niezwykła historia Forda Model T

27 sierpnia 1908 roku bramy fabryki Piquette Plant w Detroit opuścił pierwszy egzemplarz Forda Model T. Datę tę uznaje się za początek masowej motoryzacji.

Historia prawa jazdy w Polsce

Pierwsze wzmianki o przepisach poruszania się po drogach w Polsce pojawiły się w 1826 roku. W 1908 wprowadzono pierwsze znaki drogowe, było ich pięć.

237 lat historii motoryzacji - część II

Data publikacji: Niedziela, 27 styczeń 2013

« 237 lat historii motoryzajci - część I

Na początku kariery samochód był przyjmowany nieufnie. U niektórych wywoływał uśmiech na twarzy, a u innych poirytowanie, a czasem nawet złość ze względu na hałas wydawany przez ówczesne pojazdy. Już jednak nie mogło zatrzymać ich rozwoju. Samochód stawał się coraz doskonalszy tak na zewnątrz, jak i wewnątrz. W przeszłości odchodziły pojazdy podobne do bryczek. W 1905 roku pojawił się pierwszy samochód, którego nadwozie można było za pomocą specjalnej nakładki zmienić z otwartego na zamknięte. Coraz popularniejsze stawały się luksusowe auta z oszklonym pomieszczeniem dla pasażerów. Kierowca znajdował się, co prawda jeszcze poza nim, ale osłaniał go przedłużony dach i pionowa szyba zamontowana na przodzie pojazdu. Z tego typu konstrukcji narodziły się współczesne karoserie samochodowe.

Samochody zaczęły zdobywać coraz większą popularność przestały być już jedynie zabawką dla bogaczy. Emil Levasseur wymyślił w roku 1891 napęd na przednie koła. Cztery lata później bracia Michalin: André i Čdouard, łączą pneumatyczne ogumienie z wymienną obręczą koła. Od tej pory złapanie gumy stało się już znacznie mniejszym problemem. Doskonalono też hamulce samochodów. Najpierw wyposażono w nie tylko, 2 koła, ale wraz ze wzrostem prędkości pojazdów takie rozwiązanie przestało wystarczać. W 1907 roku H. Ledvinka, konstruktor austriacki, zastosował hamulec mechaniczny na 4 koła. Koniec wieku XIX i początek XX cechuje niezwykle dynamiczny rozwój motoryzacji. Ford Model T z 1911 Świadczą o tym rekordy prędkości, otóż w roku 1902 na samochodzie z silnikiem spalinowym rekord wynosił już 122,4 km/h. W roku 1909 samochód firmy Benz przekroczył prędkość 200 km/h. Na początku XX wieku w Europie i USA pracuje już kilkadziesiąt fabryk produkujących samochody. W 1903 roku zakłada swoją wytwórnię H. Ford, a po opracowaniu swego kolejnego modelu "T" w 1908 roku jako pierwszy rozpoczyna produkcję wielkoseryjną, przekształcając ją w 1913 roku w produkcję masową. Ford Model "T" produkowano przez 20 lat bez przerwy i wyprodukowano w ilości ponad 15 mln. egzemplarzy. Rekord ten został pobity dopiero w latach sześćdziesiątych przez równie popularnego "Garbusa".

W Polsce rozkwit motoryzacji przypadł na okres między wojenny i został zahamowany przez II wojnę światową. Lata komunistycznego PRL-u także nie sprzyjały rozwojowi tej dziedziny. W roku 1946 zapadła decyzja uruchomienia samochodu ciężarowego o ładowności 3,5 t, o nazwie Star 20. W 1948 w Starachowicach wyprodukowano pierwszych 10 samochodów. Jednak regularną produkcję rozpoczęto w 1949r. Trzy lata później w nowo wybudowanej Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie została zmontowana seria próbna samochodów FSO Warszawa, których konstrukcja była oparta na licencji radzieckiej. Również na licencji radzieckiej w tym samym roku rozpoczęto produkcję 2,5-tonowych samochodów ciężarowych FSC Lublin.

Polski Fiat 125p 1500 MR 80Wspólnymi cechami tych samochodów była przestarzała konstrukcja, a sprawy polityczne zadecydowały o wyborze licencjodawcy. Duże znaczenie dla polskiego rozwoju przemysłu samochodowego miało zakupienie w 1965 r. we Włoszech licencji na samochód osobowy noszący u nas nazwę Polski Fiat 125p. Zakupienie tej licencji wraz z nowoczesną dokumentacją technologiczną i parkiem maszynowym spowodowało modernizację warszawskiej FSO, lecz także wielu kooperujących z nią mniejszych zakładów motoryzacyjnych.W roku 1971 podpisano umowę licencyjną z zakładami Fiat na produkcję samochodu Polski Fiat 126p w nowo wybudowanych zakładach w Bielsku i Tychach. Przez wiele lat były to bardzo popularne na naszych drogach samochody. Przestano je produkować dopiero w 2000 roku. W latach 1971-76 uruchomiono montaż innych samochodów tej firmy. W Fabryce Samochodów Mołolitrażowych w Bielsku montowano przez pewien czas Polskie Fiaty 127p, a w FSO w Warszawie- Fiat 128p, 131p i 132p.Kolejnym etapem rozwoju FSO stało się uruchomienie w roku 1978 produkcji samochodów osobowych o nazwie Polonez. Ich produkcja przebiegała równolegle do produkcji Polskich Fiatów 125p. Samochody te miały zresztą wiele wspólnych zespołów. W latach osiemdziesiątych rozwój przemysłu motoryzacyjnego uległ znacznemu zahamowaniu. Wiązało się to z problemami, jakie przeżywała gospodarka naszego kraju. Wstrzymano realizację niektórych inwestycji, zmniejszono poziom produkcji poszczególnych zakładów.

W ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego stulecia nastąpiło ożywienie w przemyśle samochodowym. Polska stała się ważnym rynkiem zbytu oraz liczącym się partnerem dysponującym wysoko kwalifikowaną i relatywną tanią siłą roboczą. Znaczne inwestycje poczyniły w Polsce koncerny Fiat, Daewoo i General Motors. Powstały zakłady montujące samochody Ford, Volkswagen, Mercedes. Na polskim rynku motoryzacyjnym rywalizują tacy producenci jak: Renault, Citroen, Toyota, Nissan, Mitsubishi.

Dziś trudno nam wyobrazić sobie świat bez samochodów. Tego przemysłu nie da się zatrzymać. Samochód dociera tam gdzie nie docierają inne środki transportu. Ma możliwości nieporównywalnie większe niż, np. kolej, czy samoloty. Ten wynalazek jest ciągle ulepszany i ma coraz większe możliwości. Jest ułatwieniem w naszym życiu i jego nieodzownym elementem…

« 237 lat historii motoryzajci - część I

Nieznany

Autor tego artykułu jest nieznany lub nie wyraził zgody na publikacje jego danych. Bardzo możliwe, że artykuł pochodzi z internetu i nie było możliwe ustalenie jego autora. Jeśli jesteś autorem tego tekstu skontaktuj się z wydawcą serwisu przez formularz kontaktowy. Wydawca serwisu bedzie rozpatrywał tylko zgłoszenia osób potrafiących udowodnić, że są autorami tekstu.

Przeczytaj także:

Dodaj nowy komentarz

blog comments powered by Disqus