Warto przeczytać

Niezwykła historia Forda Model T

27 sierpnia 1908 roku bramy fabryki Piquette Plant w Detroit opuścił pierwszy egzemplarz Forda Model T. Datę tę uznaje się za początek masowej motoryzacji.

Historia prawa jazdy w Polsce

Pierwsze wzmianki o przepisach poruszania się po drogach w Polsce pojawiły się w 1826 roku. W 1908 wprowadzono pierwsze znaki drogowe, było ich pięć.

Niezwykła historia Forda T

Data publikacji:Piatek, styczeń 04, 2013

Ford Model T to samochód o niezwykle prostej konstrukcji produkowany w latach 1908 – 1927 i jeden z najsłynniejszych pojazdów w historii motoryzacji. Ford Model T, znany popularnie, jako Ford T, zmienił bieg historii motoryzacji oraz zapoczątkował erę masowej produkcji samochodów.

Ford T skonstruowano w firmie Ford Motor Company, która powstała w czerwcu 1903 roku w Detroit, a jej dwunastu udziałowców (wspólników) nie było związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Aktywa firmy wynosiły w momencie utworzenia spółki 28 tysięcy dolarów oraz niewiele narzędzi wniesionych przez Henry'ego Forda. Celem firmy była produkcja oraz sprzedaż automobili.

Ford Motor CompanyPo krótkim czasie od rozpoczęcia działalności firma Ford Motor Company sprzedała pierwszy wyprodukowany samochód, a Henry Ford zajął się projektowaniem swoich kolejnych aut. Kolejne projektowane przez Forda auta były coraz lepsze i doskonalsze oraz posiadały w swoich nazwach kolejne litery alfabetu. Prosperity firmy skończyło się na literze K. Ford Model K był autem luksusowym, napędzanym sześciocylindrowym silnikiem, a jego wysoka cena oraz wady spowodowały, że auto sprzedawało się bardzo słabo, a firma popadła w kłopoty finansowe.

Henry Ford jednak się nie poddał, wykupił udziały swoich wspólników i mając teraz wolną rękę „zaszył” się w swoim zakładzie gdzie w ciągu miesiąca powstało auto, które zmieniło oblicze motoryzacji.

27 sierpnia 1908 roku bramy fabryki Piquette Plant w Detroit opuścił pierwszy egzemplarz Forda T. Datę tę uznaje się za początek masowej motoryzacji.

Ford T w założeniu miał być pojazdem dla przeciętnego Amerykanina, uniwersalnym, o prostej budowie, łatwym w obsłudze i naprawie, zdolnym poruszać się po bezdrożach, a przede wszystkim tanim. Początkowa cena auta wynosiła 850 dolarów, a przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej cena spadła do 400 dolarów. Wraz ze wzrostem produkcji malała również cena i wynosiła ona na początku lat 20-tych XX wieku 300 dolarów, przy zarobkach robotnika na poziomie 5 dolarów tygodniowo.

Linia montażowa Forda TNa sukces Ford T miała wpływ nie tylko jego niska cena, ale również inne wizjonerskie innowacje wprowadzone przez jego twórcę. Henry Ford po raz pierwszy w dziejach motoryzacji wprowadził na szeroką skalę części zamienne do swojego auta. Dotychczas każdy posiadacz automobilu w razie awarii auta zmuszony był we własnym zakresie dorobić zepsutą część. W przypadku Forda T części zostały skatalogowane i z czasem były dostępne w każdym sklepie żelaznym na terenie Ameryki.

Dzięki gotowym częściom można było usprawnić proces wytwarzania auta, co zrewolucjonizowało przemysł motoryzacyjny. Metoda ta polegała na montażu aut z gotowych podzespołów na ruchomej linii montażowej. Linie montażowe obsługiwane były przez dwu- lub trzyosobowe zespoły, a czas wykonania jednego egzemplarza zajmował około 12-tu godzin. Z czasem udoskonalono koncepcje montażu taśmowego i pod koniec produkcji w 1927 roku wyprodukowanie jednego egzemplarza Forda T zajmowało 90 minut, a kolejne egzemplarze opuszczały mury fabryki co 30 sekund.

Niezwykła historia Forda Model T - część II »

Dariusz Dahm

Autor od wielu lat jest instruktorem nauki jazdy w jednym z toruńskich ośrodków szkolenia kierowców, gdzie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkolenia i edukacji kierowców oraz szkolenia kandydatów na kierowców.

Dariusz Dahm - prawko Facebook Google Plus Wizytówka autora

Przeczytaj także:

Dodaj nowy komentarz

blog comments powered by Disqus